TSF polecają: BZ WBK Press Foto 2011 w Książnicy Kopernikańskiej

Styczeń pod znakiem przeglądu najlepszej fotografii reportażowej! Poza wystawą World Press Foto w CSW prezentującą reporterów z całego świata nie można przegapić pokazu rodzimych mistrzów tego gatunku. Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8) zaprasza na WYSTAWĘ ZDJĘĆ NAGRODZONYCH W KONKURSIE BZ WBK Press Foto 2011 w dniach 10 – 23 stycznia 2011 r. Wernisaż wystawy: 9 stycznia, o godz. 17.

Toruń jest jednym z 25 miast, w których obejrzymy zdjęcia nagrodzone w konkursie BZ WBK Press Foto 2011. Prace najlepszych polskich fotoreporterów zostaną zaprezentowane na wystawie w Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8). Ekspozycja będzie czynna od 10 stycznia 2012 r.

BZ WBK Press Foto to największy konkurs fotografii prasowej w Polsce. Od siedmiu lat organizuje go Bank Zachodni WBK. Wydarzeniu patronuje dziennik „Rzeczpospolita”. W tym roku na konkurs nadesłano rekordową liczbę prac – ponad 8600. Jury wyróżniło zdjęcia w ośmiu kategoriach: Cywilizacja, Wydarzenia, Społeczeństwo, Portret, Sport, Przyroda i środowisko naturalne, Kultura i sztuka oraz Fotokast. Nagrodę główną za Zdjęcie Roku otrzymał Jacek Szydłowski z „Dziennika Wschodniego”. Jego fotografia przedstawia wolontariusza usuwającego godło państwowe w jednej z klas szkoły w Wilkowie, którą w zeszłym roku zniszczyła powódź.

Dwoma innymi, nie mniej prestiżowymi nagrodami, zostali uhonorowani:
– Roman Koszowski z „Gościa Niedzielnego” za zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego uczestniczącego w pielgrzymce mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich (Nagroda „Rzeczpospolitej”);
– Maksymilian Rigamonti (freelancer) za fotoreportaż przedstawiający Polskę po katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku (Nagroda Banku Zachodniego WBK).

W konkursie wzięło udział 393 fotoreporterów z całej Polski, w tym czterech z Torunia. Na wystawie w Książnicy Kopernikańskiej obejrzymy wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace – 253 zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2010 r. a 31 marca 2011 r. Za ich pośrednictwem dziennikarze opowiadają historie tragiczne – katastrofa pod Smoleńskiem, katastrofa ekologiczna na Węgrzech (czerwony Dunaj); radosne – feta kibiców Lecha Poznań po zdobyciu tytułu Mistrza Polski; smutne – fotoreportaż z gdańskiego hospicjum; intrygujące i ciekawe.

Toruń jest 19 miastem, w którym wystawa zostanie zaprezentowana.

Więcej: www.bzwbkpressfoto.pl

fot. Zdjęcie roku. Jacek Szydłowski („Dziennik Wschodni” i Agencja Forum):  Sprzątanie po wielkiej wodzie. Wolontariusz usuwa godło państwowe z sali lekcyjnej w szkole podstawowej w Wilkowie. Parter budynku został całkowicie zniszczony. Wilków, 16 czerwca 2010 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s