Polecamy: Wystawa Michała Jelińskiego w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni

fot. Michał Jeliński (źródło: szafarnia.art.pl)

fot. Michał Jeliński (źródło: szafarnia.art.pl)

W najbliższą niedzielę w Ośrodku Chopinowskim o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy Michała Jelińskiego, fotografa przyrody, wykładowcy Warszawskiej Szkoły Fotografii w pracowni fotografii krajobrazu.
Wstęp wolny!

 

Czarno-białe fotografie Michała Jelińskiego wykonane są w systemie strefowym, technice, która pozwala na pełną kontrolę odcieni szarości. Dzięki temu fotograf mógł oddać w swoich zdjęciach tak silny przekaz emocjonalny. Pejzaże, które będzie można zobaczyć w Szafarni nie są jedynie fotografią krajobrazu, nie mają na celu zobrazowania rzeczywistości. Ich celem jest oddanie i wywołanie emocji. Fotograf proponuje nam pejzaż emocjonalny, a fotografowane obiekty, drzewa, skały, strumienie, są jedynie pretekstem, zaproszeniem do wyciszenia i kontemplacji, odkrywania wrażeń.

Michał Jeliński wykonuje zaledwie kilkanaście zdjęć w roku (format 4×5 cala).
Każdą odbitkę wykonuje ręcznie, na papierze barytowym.
Tworząc wystawę zrezygnował z tytułów, podpisów i informacji, które mogłyby rozpraszać odbiorców. W ten sposób zdjęcie pozwala na dowolną interpretację, odszukanie własnych emocji i wrażeń.

Michał Jeliński

Rocznik 1973, z wykształcenia leśnik i fotograf. Wychował się w Orzyszu na Mazurach. Przyrodą interesował się odkąd sięga pamięcią. Mając piętnaście lat, zaczął fotografować.
W trakcie nauki w Technikum Leśnym w Białowieży nie rozstawał się z aparatem i każdą wolną chwilę spędzał w lesie. Później trafił na Wydział Leśny SGGW w Warszawie. Wtedy wydał swój pierwszy zbiorowy album „Utracone piękno”.
Po obronie dyplomu (z ornitologii) w 1999 r., rozpoczął studia w Szkole Filmowej w Łodzi. Tam spotkał Mariana Schmidta, poznał fotografię humanistyczną i ekspresyjną, co zmieniło jego dotychczasowe podejście do fotografowania. Pod kierunkiem Marian Schmidta zrobił dyplom pt. „Pejzaż”. Pracuje w Warszawskiej Szkole Fotografii, gdzie prowadzi pracownię krajobrazu. Oprócz zajęć szkolnych i plenerów realizuje swoje własne projekty, na które trzykrotnie otrzymał stypendium twórcze.

Więcej informacji:  www.michaljelinski.com, www.szafarnia.art.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s